Tüp Mide

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Günümüzde en çokkullanılan cerrahi girişimlerden biri tüp mide ameliyatıdır ve halk arasında"mide küçültme ameliyatı" olarakta bilinir.
Tüp Mide Ameliyatında 3 küçük delik açılarak Laparoskopik(kapalı ameliyat) yöntemiyle midenin yüzde 80'ini kesip çıkarılıyor. Böylece midenin gıda alımı kısıtlanmış oluyor.
Tüp mide ameliyatı olan hastaların iştahı azalıyor. Midenin geride kalan kısmıyla yaşamaya başlayan hastalarımızda henüz kilo kaybı bile olmadan insülin direnci kırılmış oluyor.
Ameliyat kapalı yöntemle gerçekleştiği için sadece karın bölgesinde çok ufak 3 adet kesi izleri bulunuyor. Bu çizgiler 1-2 ay içinde tamamen görünmez hale gelir.
Tüp mide ameliyatı olan hastalar, ameliyatından 5 yıl sonra fazla kilolarının yüzde 60’ını kaybetmiş oluyorlar.
Tüp mide ameliyatı ortalama 1-2 saatte gerçekleştiriliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Kilo Sorunu Olan Herkese Uygulanabilir Mi?

Tüp mide ameliyatı olmak isteyenlerinvücut kitle indeksi 40’ın üzerinde (morbidobez yani ileri derecede obez) olmalıdır.
(Web SitemizdekiVKİ Hesaplama aracını kullanarak hesaplayabilirsiniz)
Vücut kitle indeksi 35-40 arası olup şişmanlığa bağlı olarak gelişen tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyongibi sorunları olanlar da morbidobez olarak kabul edilip ve mide küçültme ameliyatı olabiliyor
Ayrıca obeziteye bağlı “yeni” tip 2 şeker ve metabolizma bozukluğu olan ve Vücut kitle indeksi 30 – 35 arasındaki hastalarda da genel cerrahi doktorunun kararı ile ameliyat yapılabiliyor.

500 +

Mutlu Hasta

10.000 +

Kilo Kaybı

Biz Sizi Arayalım