Endoskopik İşlemler

Mide Balonu Nedir?

Mide Balonu işlemi endoskopi yardımı ile mideye bir balon yerleştirilmesi ve bu balonun belirli hacimde şişirmesi işlemidir.
Mide balonu mideye yerleştirildikten sonra hava veya sıvı ile 500-700 cc hacimde şişirilen silikon bir balondur. Genelde diet ve spor ile kilo veremeyenlerde, ameliyat olmak istemeyenlerde ve ameliyat riski yüksek olan hastalarda endoskopik olarak uygulanan bir kilo verme yöntemidir. Mide balonu midede belirli bir hacim kapladığı için hastalarda erken doymaya bu sebeple kilo kaybında kolaylık sağlamaktadır.
Mide balonu yerleştirildikten 6 ay – 1 sene arası değişen süreler sonra çıkarılır. Mide ülseri , geniş mide fıtığı varlığı ve gebelik durumlarında uygulanamaz. Mide bulantısı, ağrı,ülser, mide kanaması, mide delinmesi, barsak tıkanıklığı çok nadir de olsa görülen komplikasyonlarıdır.
Mide balonu size yemek porsiyonlarınızın boyutları ve yeme sıklığınızı azaltma konusunda yardımcı olur. Böylece daha az yiyeceksiniz ama daha uzun süre tok kalabileceksiniz. Öğün aralarında atıştırma alışkanlığınız ortadan kalkacak ve sağlıklı bir şekilde kilo vereceksiniz.
Mide balonu ile yapılan çalışmalarda 6 ay-1 yıllık takip sonrası metabolik sendrom, şeker hastalığı, gut hastalığı ve kolesterol- trigliserid yüksekliğinde büyük ölçüde gerileme saptanmıştır.

500 +

Mutlu Hasta

10.000 +

Kilo Kaybı

Biz Sizi Arayalım